Kreatywność to nic innego, jak umiejętność tworzenia nowych rozwiązań, idei czy skojarzeń. Człowiek kreatywny to ktoś ciekawy świata, potrafiący dziwić się otaczającej rzeczywistości i po prostu tworzyć coś nowego. Kreatywność jest również doskonałym sposobem na nudę i szarą rzeczywistość.

Okresem, kiedy wyobraźnia wydaje się być nieograniczona, a zaskakującym pomysłom nie ma końca jest wczesne dzieciństwo. To właśnie najmłodsze dzieci uczyć nas mogą kreatywności, gdy kawałek tkaniny staje się strojem wróżki bądź latającym dywanem, a napotkana w parku mrówka zaciekawia do tego stopnia, że nie można od niej oderwać oczu przez kilkanaście minut.

Kim jest człowiek kreatywny? To bez wątpienia ktoś, kto nie boi się nawet najbardziej nierealnych rozwiązań, ma odwagę i wiarę w siebie, które pozwalają mu obmyślać nowe pomysły. Warto tutaj dodać, iż nie byłoby kreatywnych idei, gdyby nie cierpliwość i wytrwałość ludzi, którzy je tworzą, nawet w obliczu niepowodzeń.

Rodzice powinni pamiętać, że twórcze i innowacyjne podejście ich dzieci można wzmacniać. Nie trzeba do tego kursów czy też wymyślnych zabawek. Wystarczą proste przedmioty, które można znaleźć w naszym otoczeniu oraz świadomość kilku prostych zasad.

 

  • Pozwólcie dziecku odkrywać świat, poszukiwać nowych rozwiązań. Pomysły, idee, rzeczy do których doszło się dzięki własnej aktywności pozostają w człowieku na długi czas (nawet jeśli skutkiem owych poszukiwań będzie pobrudzona bluzka czy lekkie zadrapanie). Dają też dziecku przeświadczenie, że samo coś potrafi zrobić, a jego działanie przynosi efekt.
  • Starajcie się znaleźć z dzieckiem kilka możliwych rozwiązań danej sytuacji czy problemu. Gotowe odpowiedzi czy też narzucane przez dorosłych rozwiązania hamują aktywność dziecka, uczą, że nie warto za dużo myśleć, skoro i tak ktoś poda nam gotowy pomysł.
  • Pozwólcie dziecku mieć odmienne zdanie, starajcie się czasem przedyskutować pojawiający się problem (odmiennego zdania nie należy mylić z krnąbrnością czy też nieposłuszeństwem).
  • Nauczcie dziecko przegrywać. Niech ma świadomość, że przegrana w grze czy w zadaniu nie musi oznaczać całkowitej porażki. To właśnie małe potknięcie może wyzwolić w dziecku potrzebę osiągnięcia zwycięstwa czy też zamierzonego celu.
  • Uczcie dziecko wytrwałości, niech nie porzuca zadania w momencie, gdy pojawia się pierwsza niedogodność. Starajcie się dziecko motywować, po to, by kiedyś potrafiło dojść do celu pomimo chwilowego zniechęcenia czy drobnych porażek.
  • Odkrywajcie i wzmacniajcie pasje swego dziecka, niezależnie od tego czy będzie to zamiłowanie do składania modeli samolotów czy też zainteresowanie uprawą ogródka.
  • Wzmacniajcie i chwalcie myślenie kreatywne, poprzez zadawanie pytań „Co by było gdyby..?, obmyślanie nowego zastosowania dla zwykłych rzeczy (jak ołówek, garnek czy kamyczki zebrane nad rzeką; im dziwniejsze pomysły, tym lepiej)
  • Doceniajcie wysiłek, a nie tylko efekt. Nawet jeśli rysunek dziecka nie należy do najbardziej udanych, a kanapka przez nie przygotowana nie jest najsmaczniejsza, doceńcie wysiłek, jaki został włożony przez dziecko i postarajcie się znaleźć jakiś pozytyw (kolory na rysunku mogą być ciekawie dobrane, a kanapka zawierać zdrowe składniki).

 

Pamiętajmy, że kreatywność to cecha, którą posiada każde dziecko. Rodzice i najbliższe otoczenie mogą ją rozwijać i sprawić, iż dziecko w przyszłości będzie potrafiło poradzić sobie z wieloma nieprzewidywalnymi zadaniami. Kształtujmy więc je w codziennych sytuacjach.

 

 

Psycholog – Beata Stefańska – Obuszko